Nawigacja android w Twoim telefonie

Komponent nawigacji, wydany jako część Androida i nowego pakietu AndroidX, ma na celu uproszczenie implementacji nawigacji w aplikacji na Androida. Ten komponent i jego wytyczne oferują nowe spojrzenie na sposób implementacji nawigacji, w tym sugestię zastosowania nawigacji pojedynczej aktywności jako preferowanej architektury dla Androida Jetpack.

Komponent nawigacji z systemem Android ma również obsługę fragmentów i precyzyjnych linków gotowych do użycia, co zobaczymy w dalszej części, pomagając stworzyć czystsze, bardziej przewidywalne wrażenia użytkownika.

Zacznijmy od krótkiego spojrzenia na zasady nawigacji android, jak podkreślono w nowych wytycznych:
1. Aplikacja powinna mieć stały punkt początkowy.
Użytkownik powinien zawsze dotrzeć do stałego miejsca docelowego po uruchomieniu aplikacji. Nie obejmuje to wyjątków zdarzeń jednorazowych, takich jak logowanie lub warunki. Dzięki temu użytkownicy wiedzą, czego mogą się spodziewać podczas otwierania aplikacji. Początkowym miejscem docelowym powinien być widok główny lub główny. Powinny one zawierać podstawowe widżety nawigacyjne, takie jak dolny pasek nawigacyjny lub szuflada nawigacji.

2. Nawigacja android powinna opierać się na stosie LIFO.
Miejsce początkowe zawsze powinno znajdować się na dole stosu. Nawigacja android do nowego miejsca docelowego powinna logicznie oznaczać pchnięcie nowego miejsca docelowego na górę stosu, a naciśnięcie przycisku Wstecz lub W górę powinno logicznie wyskoczyć z miejsca docelowego od góry stosu. Wszystkie operacje, które zmieniają nawigację lub stos nawigacji, powinny być wykonywane na górze stosu.

3. Przycisk w górę nigdy nie powinien wychodzić z aplikacji.
Nawigacja android wyposażona jest w przycisk w górę, który powinien być używany tylko do nawigacji w aplikacji i do logicznego usuwania elementów ze stosu nawigacji. Jeśli jesteś w miejscu docelowym, oznacza to, że stos nawigacji powinien być pusty, a przycisk w górę nie powinien być wyświetlany.